Regeert de particratie? Koop een partijkaart

door Jan Walraven
Een persoon schrijft met stift de boodschap 'Ga Vooruit niet acheruit' op een kartonnen bord als protest tegen de mogelijke deelname van N-VA aan het Gentse stadsbestuur.
In Gent was er dagenlang fel protest tegen de mogelijke deelname van N-VA aan het stadsbestuur. (© Nicolas Maeterlinck (Belga))

Principes en idealen die boven machtsdeelname worden gezet tijdens een feest van de basisdemocratie in het koppige Gent? Nee! Een “politieke puinhoop” en “politieke chaos!”, schrijft de vaderlandse pers. En ook: wat betekent dit allemaal voor De Formatie?! Een partijcongres dat niet gewoon goedkeurt wat de partijtop voorschotelt, nou nou, dat is wel erg ver afwijken van het normale script!

Rustig maar.

En nee, de stille wake met theelichtjes was geen Gentse versie van de Mars op Rome. Kiezers, wat zeggen we, burgers die niet enkel om de zes jaar een bolletje willen kleuren maar begot op straat komen voor waarin ze geloven, we zouden het overal moeten willen. De protesten waren een toonbeeld van proper, democratisch handelen. Van een stad die betrokken is.

Dat het er vlak na De Breuk wat bitsiger aan toeging, dat er al iets geschreeuwd en een middenvinger geflipt werd? Het is niet schoon, nee. Maar was het Ratteeuw-geschreeuw van de laatste jaren dan gewoon “volks”? Of keuren we dat ook “ten stelligste” af?

Planning doorkruist

Soit. Wat is er nu eigenlijk aan de hand? Blijkbaar willen leden van een centrumlinkse partij liever een centrumlinkse dan een centrumrechtse coalitie. Verrassend dat we dat ondertussen verrassend zijn gaan vinden.

De stille wake met theelichtjes was geen Gentse versie van de Mars op Rome

Ja, je zou kunnen schrijven dat de “afkeer van N-VA de verbindende factor” blijkt. Of je zou na jaren van N-VA-beleid in Antwerpen en elders ook kunnen stellen dat links daar objectief gezien alle redenen toe heeft. De voorliggende tekst mag nog zo progressief zijn als de Parijse Commune. Als je als centrumlinkse partij zonder N-VA kan besturen, waarom zou je dan mét N-VA besturen? Omdat er een paar ego’s botsen?

De Gentse socialisten zullen hun marketeer uit Sint-Niklaas eens goed doen vloeken, dat is zeker. Leden die ‘nee’ stemmen, dat hij daar nog last van ging hebben! Dat stond niet in het plan richting geel-rode dominantie. Maar als democraat zou hij en eigenlijk iedereen dolblij moeten zijn. In tijden waarin partijbonzen vooral dankzij hun media-optredens zitten waar ze zitten, zouden leden vaker van zich moeten laten horen. En liefst van al zijn dat er zoveel mogelijk.

Wil je geen marketeer aan het hoofd van de partij waar je op stemt? Word lid! Wil je niet dat de partij waar je op stemt met eender wie het bed in duikt? Word lid! Wil je geen zes jaar wachten om verkozenen aan hun verkiezingsbeloften te houden? Word lid!

Meer intern debat

Alle partijen kunnen wel wat vers bloed gebruiken. En meer intern debat. (Wie weet krijgen we dan eens partijvoorzitters die wél kunnen debatteren.) Dat net een Gentse partij-nieuwkomer als Frederik Sioen zich verzette tegen een centrumrechts bestuur, het is wellicht geen toeval. “Naïef”, zal het oordeel zijn van de machtspoliticus. “Principieel”, klinkt de appreciatie op straat.

De Gentse socialisten zullen hun marketeer uit Sint-Niklaas eens goed doen vloeken

Maar laat het niet bij die partijkaart. Kom op straat. Laat je horen bij de vakbond, een milieuvereniging, … Organiseer je: van je energieleverancier tot het nieuwsmedium dat je leest. Kies voor de democratie.

Simpel is politiek nooit, maar wie kan er tegen meer democratie zijn? Laat ze het nu in Gent gewoon nog eens proberen. Tot het goed (genoeg) is. Voor Gent.

LEES OOK
Karl van den Broeck 02-11-2024

Arrogantie van partijvoorzitters stuit op Gentse muur

Er zijn wel nog verschillen tussen partijen. Daar kan geen bromance tegenop.
Een gele sticker met daarop in zwarte en rode letter 'N-VA? Gent zegt nee' op de deur van De Centrale waar de Gentse Vooruit-afdeling tegen een bestuursakkoord met N-VA stemde.
5 REACTIES
erik lauriks — 28-10-2024 17:30:58
Gelukkig zijn er hier en daar nog echte socialisten. Merci Gentse Spa om de bruis er terug in te brengen na de conneriaanse verloochening van de wortels.
erik lauriks — 28-10-2024 21:34:28
Een progressieve tekst? Ja wadde. Een hoop loze, vage omschrijvingen die voor blauwe liberalen en gele liberalen progressief klinken en die ze daarna volledig uithollen en kontendraaiend anders uitleggen.
Gelukkig zijn er in Gent nog genoeg burgers die weten wat progressief is en zich niet laten naaien. Merci echt progressieve Gentenaars om die verkapte stNiklase racist en z'n slippendragers op z'n plaats te zetten.
Stijn Van Hees — 29-10-2024 08:28:07
George Monbiot stelde ooit voor, ik denk in 'out of the wreckage', om partijdotaties uit de overheidskas te laten afhangen van het ledenaantal en niet van het aantal stemmen. Simpel maar allicht met revolutionaire gevolgen
Hugo De Haes — 29-10-2024 21:38:06
Ik kan er niet bij dat een partij die voor de stemplicht is,zijn +/-1300
leden niet op hun plichten wijst en de stemming overlaat aan +/-
350 aanwezigen.Waarom konden de leden niet elektronisch stemmen vanuit hun luie zetel thuis?
Stefaan Huysentruyt — 30-10-2024 16:50:49
Ik denk dat je dan het debat er uit knipt...