Humo en Apache spraken de voorbije maanden met tientallen mensen uit de directe entourage van baron Ernest de Laminne de Bex. Zijn middeleeuwse kasteel in Wezembeek-Oppem herbergde tot voor kort de diplomatieke club Cercle International Diplomatique et Consulaire (CIDIC).
Het was een pleisterplaats voor edellieden, ambassadeurs, ereconsuls, bedrijfsleiders, politici, magistraten, advocaten, officieren van het leger, verantwoordelijken van inlichtingendiensten en vertegenwoordigers van het hof. Jarenlang lijmde De Laminne de Bex in zijn kasteel diplomaten en spionnen van Oost aan West, onder het genot van een goed glas wijn.
Nota’s van Staatsveiligheid die Humo en Apache konden inkijken, geven aan dat de man al jarenlang op de radar van de inlichtingendienst staat. Daar lijken ook gegronde redenen voor.
Om er enkele te noemen: zijn schimmige relaties en duistere activiteiten in Georgië en Kazachstan, zijn schijnbaar uit het niets opgebouwde vastgoedimperium, verhalen over wapenhandel en deviezensmokkel, en zijn activiteiten binnen verschillende Franstalige partijen, inclusief de verdenking dat hij Russisch geld doorsluisde naar de Parti Populaire van Mischaël Modrikamen.
Modrikamen zelf herinnert zich één, mogelijk twee betalingen aan zijn partij door De Laminne de Bex, maar volgens Modrikamen ging het niet om wezenlijke bedragen en al helemaal niet om Russisch geld.
Ondanks zijn opmerkelijke parcours en de talrijke nota’s van Staatsveiligheid kreeg De Laminne de Bex in 2015 een erfelijke baronstitel. Dat gebeurde op voordracht van toenmalig minister van Buitenlandse Zaken Didier Reynders (MR). De baron kon ook ereconsul voor Georgië in België worden en later voor Malta. Ook in die aanstelling had Reynders de hand.
De voorbije jaren maakten wel meer politici hun opwachting in het kasteel in Wezembeek-Oppem, maar Reynders, zo zeggen ingewijden, was “een habitué” op de talrijke feestjes en recepties in het kasteel van De Laminne de Bex. Alles wijst erop dat Reynders fungeerde als beschermheer van de baron.
Zoals bekend, wordt de voormalige sterke man van MR verdacht van witwaspraktijken via de aankoop van krasbiljetten ter waarde van 800.000 euro. Het is lang niet het enige aangebrande dossier waarin Reynders en mensen uit zijn directe entourage opduiken.
In de onderzoeksreeks De favoriete baron van Didier Reynders reconstrueren Humo en Apache het bijzondere parcours van de edelman en de gevallen toppoliticus. Ernest de Laminne de Bex en Didier Reynders wilden niet ingaan op onze vragen.