Waar de Commissie telkenmale een heropleving van de economie in het vooruitzicht stelt, is ze in de realiteit onverminderd blijven krimpen. In november voorspelde de Commissie bij monde van Olli Rehn voor 2013 weliswaar een aanhoudende krimp, maar voor 2014 verzekert zij de Grieken dat de economie alweer zal heropleven.
De reden voor deze kromme voorspellingen, zoekt Follow the Money bij het beperkte effect dat bezuinigingen volgens de Commissie op een economie hebben:
Het probleem met de prognoses van de Europese commissie is dat de impact van bezuinigingen te laag wordt ingeschat. De Europese commissie prognoses gaan uit van een fiscal multiplier op de korte termijn van 0,5-0,6 (voor elke euro bezuinigingen krimpt de economie dus met 0,5 tot 0,6 euro). De IMF stelde deze optimistische veronderstellingen onlangs ter discussie. Volgens haar onderzoek zou de multiplier in een recessie tussen de 0,9 en 1,7 liggen. Bezuinigingen in een recessie zorgen dus voor aanzienlijk meer krimp volgens het IMF, voorheen een trouw lid van de bezuinigingscoalitie, dan de prognoses van de EU commissie veronderstellen.
Dit zorgde onlangs voor een aanvaring tussen het IMF en de Commissie. Op een persconferentie eerder deze maand bleek dat het pessimistische IMF sneller werk wil maken van schuldkwijtschelding van Griekenland dan de optimistische eurogroep. Zij zien door hun roze bril minder argumenten om de miljardenverliezen voor de begrotingen van de lidstaten te slikken.
De Troika – waarin de IMF en de Commissie samen met de Europese Centrale Bank zetelen – gaat voorlopig uit van de voorspellingen van de Commissie.
De 'Grafiek des Doods' vindt u hier.