Dit is een gastbijdrage. Een Apache-lezer levert met dit stuk een bijdrage aan het maatschappelijk debat. De auteur schrijft in eigen naam en is verantwoordelijk voor de inhoud van de tekst.

Moeder aller verkiezingen, stiefmoederlijk voor Europa

door Debora Votquenne
710051577
Débora Votquenne
710051577
Débora Votquenne

Niet dat Europa als een geslagen hond in de electorale arena geportretteerd moet worden. Gebrekkige communicatie is een typische Europese kwaal die de unie vaak parten speelt. Maar deze keer zat het toch écht niet mee. Om te beginnen had Italië de onzalige gedachte om haar laatste stembureau tot 23.00 uur open te houden. Om andere EU-burgers niet te beïnvloeden in hun keuze was afgesproken dat er voor die tijd geen resultaten zouden bekend gemaakt worden. Europawatchers waren gewaarschuwd, het zou laat worden.

En zo geschiedde, want zelfs zonder het nostalgische gepruts met de Brusselse diskettes of andere hindernissen in het telparcours, begonnen de verkiezingsshows al aan hun besluitende gesprekken nog voor er ons één Belgisch resultaat uit Europa had bereikt. Experts in de TV-studio's blikten vermoeid maar voldaan terug op een boeiende verkiezingszondag. Martine Tanghe wenste ons en de ondertussen geeuwende meute in de wandelgangen van het Europese parlement een fijne nacht toe, nog voor het daar écht begonnen was.

De zenders hadden het licht al uitgedaan, en op twitter was #ep2014 al aan het indommelen toen voor België de eerste resultaten binnenkwamen. Maar veel frustratie leek dit niet op te roepen. Slaap werd er niet voor gelaten. De uitslag van de Europese verkiezing mag wel een nachtje op zich laten wachten, zo leek het. Zelfs al wordt 70% van de Europese wetgeving uitgevoerd op lokaal en regionaal niveau, wakker liggen we er nog steeds niet van. Het contrast met buurlanden waar de Europese uitslag Breaking News werd, is groot. Is er dan echt zo’n mokerslag van de eurosceptici nodig om ons te doen uitkijken naar de Europese verkiezingsuitslag?

Vijf jaar heeft ze, de nieuwe ploeg europarlementariërs, om ons Europa te verkopen, om verstaanbaar te communiceren over haar doen en laten en om eindredacteuren te overtuigen van de Europese nieuwswaardigheid. Kortom om ervoor te zorgen dat er de volgende keer ook buiten de muren van het Europese Parlement wordt gemord over het uitblijven van de Europese verkiezingsuitslag.

LEES OOK
Redactie Apache 05-11-2026

Jambon ontkent dat hij subsidie regelde bij Nationale Loterij

Wat schrijven de kranten niét? Apache pikt het op in deze doorlopende blog.
De Apache-duif met twee eitjes in haar nest
Tom Peeters 05-11-2026

Ook bij binnenlandse adopties rijzen vragen over Vlaams onderzoek naar mistoestanden

Geadopteerden stellen zich vragen bij de onafhankelijkheid van het onderzoek.
Onderzoek naar wantoestanden bij adopties
Redactie Apache, Kasper Nollet 04-11-2026

Welke impact heeft de Democratische overwinning bij de Amerikaanse midterms?

De redactie deelt leestips om de uitslag van de midterms beter te begrijpen.
Democratische aanhangers reageren op de voorlopige verkiezingsuitslagen van de midterms tijdens een verkiezingsavondfeest van de Democratische Partij in Georgia.